Z Ha Long Bay związana jest lokalna legenda. W dawnych czasach, gdy Wietnamczycy walczyli z najeźdźcą, bogowie zesłali Matkę Smoków z jej dziećmi, aby obronić kraj. Smoki wypluwały perły, które po zetknięciu z wodą formowały mur. Okręty wroga roztrzaskały się o ten mur. Później smoki zdecydowały się pozostać na Ziemi, przybierając ludzkie postacie. Mur przekształcił się w wysepki i miejsce, w którym wylądowała Matka Smoków, zostało nazwane Ha Long Bay – Zatoką Lądującego Smoka.

Ha Long Bay czyli Zatoka Lądującego Smoka to największa atrakcja turystyczna w Wietnamie. Zaliczana jest do najpiękniejszych zatok świata, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w uznaniu wyjątkowych wartości geologicznych i geomorfologicznych.
W zatoce jest 1969 wysepek. Tylko 989 są nazwane. Wyglądają niesamowicie, jak pomniki natury. Porośnięte gęstą tropikalną roślinnością, a wewnątrz wielu z nich znajdują się wapienne jeziora oraz ogromne groty.
Popularną forma zwiedzania są dwudniowe rejsy luksusowymi statkami a wokół wysepek – kajaki.

Mui Ne

Mui Ne jest popularnym resortem nadmorskim, oddalonym o 4 godziny jazdy z Sajgonu.  15 kilometrowej piaszczystej plaży z hotelami do wyboru i koloru. Mnóstwo restauracji z owocami morza i knajpki ze smacznymi potrawami lokalnej kuchni.
Mui Ne słynie z dobrych warunków do uprawiania kitesurfingu.

Hue

Hue to była stolica (XVI-XX wiek) stolicą, spokojne miasteczko położone nad Perfumową rzeką.
Znajduje się tam Cesarska Cytadela, dawna siedziba władców Hue, duży kompleks budynków z ruinami pałacu cesarskiego, świątyniami, teatrem oraz ruinami Zakazanego Miasta, które wzniósł cesarz Gia Long na wzór Zakazanego Miasta w Pekinie.
Za miastem znajdują się grobowce władców z dynastii Nguyen z XIX wieku.
W mieście warto odwiedzić świątynie Thien Mu z siedmiopiętrową pagodą, najwyższą w Wietnamie.

Hanoi

Hanoi jest stolicą kraju, tysiącletnim miastem. Posiada stare miasto ze świetnym klimatem. Mnóstwo knajpek, restauracji, herbaciarni, sklepów i hotelików. Dominują knajpeczki uliczne z plastikowymi taboretami, oferujące zupę Pho. Koniecznie trzeba spróbować! Oprócz tego, można odwiedzić kilka parków, muzea, świątynie oraz mauzoleum Ho Chi Minh’a, ojca-założyciela komunistycznego Wietnamu. Zabalsamowany “wujek Ho” spoczywa w ciężkim betonowym niby-Partenonie typu sowieckiego.

Sajgon

Sajgon tjest największym wietnamskim miastem, jest tu wesoło, kolorowo, bardzo smacznie i niezwykle egzotycznie. W 1975 roku, po zakończeniu wojny wietnamskiej, Sajgon zmienił nazwę na Ho Chi Min City od imienia “wujka Ho”.  Centrum to kolonialna architektura, szerokie bulwary, nadajace sie do spacerów do najważniejszych obiektów, jak gmach opery czy Poczta Główna.

Hoi An

Hoi An jest jednym z najbardziej urokliwych wietnamskich miasteczek. Historyczne stare miasto jest pełne urokliwych uliczek z miłymi restauracjami, herbaciarnie, świątynie, galerie, sklepy z jedwabiem, pracownie artystów. Po zmroku stare miasto, oświetlone kolorowymi lampionami ma niezapomnianą atmosferę. Kilka kilometrów od centrum znajdują się plaże i restauracje owoców morza.

Phu Quoc

Phu Quoc leży tuż przy wybrzeżu Kambodży. Jest największą wyspą Wietnamu, słynącą z dwóch tradycyjnych produktów: sosu rybnego (nuoc mam) oraz czarnego pieprzu oraz pustych rajskich plaż i niezrównanych w smaku owoców morza.  Nowe lotnisko i mnóstwo hoteli w budowie zmienia ten obraz ale wciąż wyspa jest jakieś dziesięć lat “cofnięta” w rozwoju i ucywilizowaniu w porównaniu do Phuketu czy Samui w Tajlandii.