Sajgon (Ho Chi Min City, Saigon)

 

 

Sajgon jest największym wietnamskim miastem, jest tu wesoło, kolorowo, bardzo smacznie i niezwykle egzotycznie. W 1975 roku, po zakończeniu wojny wietnamskiej, Sajgon zmienił nazwę na Ho Chi Min City od imienia “wujka Ho”.  Ludność Sajgonu jest szacowana na około 10 milionów mieszkańców. Tylko 5 dzielnic miejskich ma nazwy, pozostałe są numerowane od 1 do 12. Lotnisko jest położone około pół godziny jazdy od centrum. Koszt przejazdu taksówką z lotniska do centrum wynosi w przybliżeniu 8 $.

 

 

Centrum to kolonialna architektura, szerokie bulwary, nadajace sie do spacerów do najważniejszych obiektów, jak gmach opery czy Poczta Główna. Wokół secesyjne kamienice i eleganckie sklepy oraz restauracje i znakomite lokalne knajpki. Sajgon tętni życiem, na ulicach miasta porusza się 5 milionów motocykli i szokuje, że nikt tu nie respektuje sygnalizacji świetlnej, obowiązującego kierunku ruchu, czy nawet przejścia dla pieszych. Dla Europejczyka Sajgon jest prawdziwym wyzwaniem i pozytywnym zaskoczeniem.

 

Mui Ne

Mui Ne jest popularnym resortem nadmorskim, oddalonym o 4 godziny jazdy z Sajgonu.  15 kilometrowej piaszczystej plaży z hotelami do wyboru i koloru. Mnóstwo restauracji z owocami morza i knajpki ze smacznymi potrawami lokalnej kuchni.
Mui Ne słynie z dobrych warunków do uprawiania kitesurfingu.

Phu Quoc

Phu Quoc leży tuż przy wybrzeżu Kambodży. Jest największą wyspą Wietnamu, słynącą z dwóch tradycyjnych produktów: sosu rybnego (nuoc mam) oraz czarnego pieprzu oraz pustych rajskich plaż i niezrównanych w smaku owoców morza.  Nowe lotnisko i mnóstwo hoteli w budowie zmienia ten obraz ale wciąż wyspa jest jakieś dziesięć lat “cofnięta” w rozwoju i ucywilizowaniu w porównaniu do Phuketu czy Samui w Tajlandii.